Droższe sklepy na osiedlach

Mieszkańcy małych miejscowości są często przekonani, że w dużym mieście życie jest droższe. W dużej mierze jest to prawda, ale nie dotyczy to wszystkich obszarów funkcjonowania. Droższe są często mieszkania, a więc i opłaty na wynajem a także ceny działek lub mediów. Jednak zakupu najczęściej zrobi taniej właśnie w dużym mieście. Ma to związek z dużym zagęszczeniem ludności na terenach miejskich.

Tam, gdzie powstaje najwięcej mieszkań i gdzie już liczba ludności jest największa, najbardziej opłaca się tworzyć nowe obiekty handlowe. A to z kolei oznacza większą konkurencje. W dużych miastach na każdym kroku powstają zarówno centra handlowe, jak i mniejsze sklepy. Nie brakuje również sklepików osiedlowych. Jednak w tych ostatnich jeszcze często najdrożej. Dlaczego?

Zobacz jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz i jak o nie dbać profesjonalne drewniane podłogi drewniane poznań w Poznaniu

Powodem nie jest tylko mniejszy dostęp do towarów sprzedawanych w atrakcyjnych cenach hurtowych. Sklepiki na osiedlach często powstają w takich miejscach, by mieszkańcy mieli do nich bliżej niż do konkurencyjnych i zwykle większych obiektów handlowych. Jeśli udaje się przyciągać większą liczbę klientów, to ceny tradycyjnie są podnoszone. Wyraźnie drożej jest często na obrzeżach miast. Zwłaszcza tam, gdzie powstało wiele nowych budynków mieszkalnych, ale jeszcze nie zbudowano dużego centrum czy dyskontu. Powstający w takim miejscu osiedlowy sklepik może sobie pozwolić na znacznie podniesienie cen. Mieszkańcy i tak chętnie skorzystają z oferty, bo mocnym argumentem po stronie sklepiku jest jego lokalizacja.